Gå direkte til indhold

Kalender efter idrætsgren

Herunder finder du en kalender delt op efter idrætsgrene med dato for, hvornår OL-kvalifikationerne finder sted.
  • 31. maj 2020, Atletik - Marathon og 50km Race Walk, Rangliste
    29. juni 2020, Atletik, 10,000m, Resultatkrav
    29. juni 2020, Atletik, 20km Race Walk, Resultatkrav
    29. juni 2020, Atletik, IAAF’s Verdensrangliste
     
  • 28. april 2020, Badminton – Singlerækker Damer/Herre, Verdensranglisteplacering
    28. april 2020, Badminton – Doubler (Mix, Dame og Herre), Verdensranglisteplacering
  • 13. - 23. marts, Boksning, Europæisk kvalifikationsstævne, Manchester
    13. - 24. maj, Boksning, Globalt kvalifikationsstævne, Paris

  • 21. - 30. juni 2019, Bordtennis – Herrehold, European Games i Minsk, Hviderusland
    Januar 2020, Bordtennis – Herrehold, World Team qualification 
    April 2020, Bordtennis – Herresingle, European singles qualification, sted endnu ikke besluttet
    Maj 2020, Bordtennis – Herresingle, World singles qualification, sted endnu ikke besluttet
    1. juni 2020, Bordtennis – Herresingle, Rangliste
  • 14. - 22. september 2019, Brydning, VM i Kasakhstan
    19. - 22. marts 2020, Brydning, Europæiske kontinentale, sted endnu ikke besluttet
    Maj 2020, Brydning, Globale kvalifikationsturnering, sted endnu ikke besluttet
  • 10. - 16. juni 2019, Bueskydning - Recurve hold, VM i Hertogenbosch, Holland
    10. - 16. juni 2019, Bueskydning - Recurve individuelt, VM i Hertogenbosch, Holland
    21. - 30. juni 2019, Bueskydning - Recurve individuelt, European Games i Minsk, Hviderusland
    Maj 2020, Bueskydning - Recurve hold, Final World Team Qualification Tournament i Antalya
    Maj 2020, Bueskydning - Recurve individuel, Final World Team Qualification Tournament i Antalya
  • 27. oktober 2019, Cykling – Landevej, UCI Track Olympic rangliste 
    2. marts 2020, Cykling – Bane, UCI Track Olympic rangliste 
    28. maj 2020 Cykling – MTB, UCI Track Olympic rangliste
    2. juni 2020, Cykling – BMX, UCI Track Olympic rangliste
  • 16. - 30. juni 2019, Fodbold – Herrer, EM U/21 i Italien
  • 4. april 2020, Fægtning – Hold, Verdensranglisten
    April 2020, Fægtning – Individuel, Verdensrangliste eller Vinderen af den europæiske zone kvalifikation
  • 23. juni 2020, Golf – Herrer, Verdensrangliste
    30. juni 2020, Golf – Damer, Verdensrangliste
  • 30. november - 15. december 2019, Håndbold – Kvinder, VM i Japan
    20. - 23. marts 2020, Håndbold – Kvinder, OL-kvalifikationsstævne, sted endnu ikke besluttet
  • 25. maj 2020, Judo, IJF World Ranking List
  • 21. - 25. august 2019, Kajak, VM i Linz, Østrig
    7. - 10. maj 2020, Kajak, World Cup 1 i Racice, Tjekkiet
    21. - 24. maj 2020, Kajak, World Cup 2 i Duisburg, Tyskland
  • 14. - 30. juni 2019, Karate, European Games i Minsk, Hviderusland
    8. - 10. maj 2020, Karate, Kvalifikationsturnering i Paris, Frankrig
    18. maj 2020, Karate, tildeles kvotepladser til den kontinentale repræsentation
  • 19. - 25. august 2019, Ridning – Dressur hold, EM i Rotterdam, Holland
    31. december 2019, Ridning – Dressur individuel, international kvalifikation opnås ved placering i top-2 på FEI Olympic Ranking grp. A
  • 25. august - 1. september 2019, Roning - Dobbelt sculler, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Toer uden, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Dobbelt firer, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Firer uden, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Otter, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Let dobbelt sculler, VM i Linz, Østrig
    25. august - 1. september 2019, Roning - Single sculler, VM i Linz, Østrig
    27. - 29. april 2020, Roning – Single sculler, FISA Continental Olympic Qualification Regatta I Varese Italien
    27. - 29. april 2020, Roning – Let dobbelt sculler, FISA Continental Olympic Qualification Regatta I Varese Italien
    17.- 19. maj 2020, Roning - Single sculler, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning - Dobbelt sculler, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning – Toer uden, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning – Dobbelt firer, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning – Firer uden, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning - Otter, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
    17.- 19. maj 2020, Roning – Let dobbelt sculler, FISA Final Olympic Qualification Regatta I Luzern, Schweiz
  • Oktober 2019 - juni 2020, Skateboard, Top tre ved fire VM-events
    1. juni 2020, Skateboard, Ranglisteplacering
  • 14. - 15. april 2019, Skydning – Skeet, World Cups 2019, i Al Ain, Abu Dabi 
    21. - 30. april 2019, Skydning - Riffel og pistol, World Cups 2019, i Beijing, Kina
    24. - 31. maj 2019, Skydning - Riffel og pistol, World Cups 2019 i München, Tyskland
    18. - 28. juni 2019, Skydning - Riffel og pistol, European Games i Minsk, Hviderusland
    26 - 27. juni 2019, Skydning – Skeet, European Games i Minsk, Hviderusland
    21. - 22. august 2019, Skydning – Skeet, World Cups 2019 i Lahti, Finland
    24. august – 3. september 2019, Skydning - Riffel og pistol, World Cups 2019 i Rio, Brasilien
    6. - 7. september 2019, Skydning – Skeet og trap, EM i Lonato, Italien
    13. - 22. september 2019, Skydning - Riffel og pistol, EM i Bologna, Italien
    31. maj 2020, Skydning – Skeet, Verdensrangliste 
    31. maj 2020, Skydning – Riffel og pistol, Verdensrangliste 
  • 29. november - 8. december 2019, Sejlads - 49er, World Championship i Auckland, New Zealand
    29. november - 8. december 2019, Sejlads - 49erFx, World Championship i Auckland, New Zealand
    29. november - 8. december 2019, Sejlads - Nacra 17, World Championship i Auckland, New Zealand
    8. - 16. Februar 2020, Sejlads - 49er, World Championship i Geelong, Victoria, Australia
    8. - 16. Februar 2020, Sejlads - 49erFX, World Championship i Geelong, Victoria, Australia
    8. - 16. Februar 2020, Sejlads – Nacra 17, World Championship i Geelong, Victoria, Australia
    23. - 29. Februar 2020, Sejlads – Windsurfer, World Championship i Auckland, New Zealand
    Primo April 2020, Sejlads - Doublehanded dinghy (damer/herre), World Championship I Palma de Mallorca, Spain
    Primo april 2020, Sejlads – Finn, World Championship, sted endnu ikke besluttet
    13. - 19. april 2020, Sejlads – Finn, World Cup i Genoa, Italy
    13. - 19. april 2020, Sejlads – Windsurfer (damer/herre), World Cup i Genoa, Italy
    13. - 19. april 2020, Sejlads – Doublehanded dinghy (damer/herre), World Cup i Genoa, Italy
  • 28. marts - 1. april 2020, Svømning, Danish Open, sted endnu ikke besluttet
    4. - 7. april 2020, Svømning, Swim Open i Stockholm
  • 8. juni 2020, Tennis – Singlerækker, Verdensranglisteplacering
    8. juni 2020, Tennis – Doubler, Verdensranglisteplacering
  • 10. maj 2020, Triatlon – Individuel eller Mixed relay, Rangliste placering
    Maj 2020, Triatlon – Mixed relay, specielt stævne, sted endnu ikke besluttet
  • 30. april 2020, Boksning, Ranglisteplacering