Gå direkte til indhold

Presse

Pressen og privatpersoner er meget velkommen til at kontakte os. Herunder kan I finde kontaktinformationer til relevante personer.
Danmarks Idrætsforbund (Danmarks Olympiske Komite):

Chef de mission, Søren Simonsen, DIF, tlf. 29 42 04 43, sos@dif.dk  / tlf. i Japan 08075184990
OL-presseansvarlig, Jakob Draminsky, DIF, tlf. 28 89 36 78, 
jdr@dif.dk / tlf. i Japan 08073704571
OL-pressemedarbejder, Christian Blomgreen, Team Danmark, tlf. 26 83 07 24, chbl@teamdanmark.dk / tlf. i Japan 08070588784
OL-pressemedarbejder, Lars Hestbech, DIF, tlf. 23 32 37 84, lhe@dif.dk / tlf. i Japan 08072963693
OL-pressemedarbejder, Jacob Andersen, DIF, tlf. 24 41 12 13, jaa@dif.dk / tlf. i Japan 08071054856
OL-pressemedarbejder, Frederik Gelstoft Schmidt, tlf. 30 68 42 79, fgs@dhf.dk / tlf. i Japan 07015778623

Formand for DIF, Hans Natorp, tlf. 31 44 40 15, hna@dif.dk, tlf. i Japan 08073848073
Administrerende direktør i DIF, Morten Mølholm Hansen, tlf. 21 66 37 74, mmh@dif.dk
Kommunikationschef i DIF, Britt Spangsberg, tlf. 21 53 61 44, bsb@dif.dk / tlf. i Japan 08076544369

Sportschefer:

Bo Berg Overgaard, atletik tlf. 51230108, bbo@dansk-atletik.dk / tlf. i Japan 07014945622
Jens Meibom, badminton tlf. 706070, jeme@badminton.dk / tlf. i Japan 07013108077
Linus Mernsten, bordtennis tlf. +46 723014111 linus.mernsten@bordtennisdanmark.dk  / tlf. i Japan 07013125645
Thor Hyllegaard Pedersen, brydning, tlf. 20466740 t.hyllegaard@gmail.com  / tlf. i Japan 08071115502
Niels Dall, bueskydning, tlf. 30427060, nd@bueskydningdanmark.dk  / tlf. i Japan 08074038073
Morten Bennekou, cykling, tlf. 40153023, morten.bennekou@cyklingdanmark.dk / tlf. i Japan 08044337674
Morten Backhausen, golf,mob@dgu.org / tlf. i Japan 08075618952
Morten Henriksen, håndbold, tlf. 21408567, mhn@dhf.dk  / tlf. i Japan 08045768767
Peter Josef Scharinger, judo, tlf. 53633947 / tlf. i Japan 07032734825
Lars Robl, kajak, tlf. 23491669, lars.robl@kano-kajak.dk  / tlf. i Japan 08076683806
Anne-Mette Binder, ridning tlf. 25349998, amb@rideforbund.dk  / tlf. i Japan 08048534658
Finn Trærup-Hansen, roning, tlf. 24842801, fin@roning.dk  / tlf. i Japan 08070946002
Thomas Jacobsen, sejlsport, tlf.  88207036, thomas@sejlsport.dk  / tlf. i Japan 08072874016
Peter Willén, skateboarding tlf. 51900196, peter@therehab.dk  / tlf. i Japan 07032586597
Linda Andersson, skydning, tlf. 21665013, linda.andersson@skytteunion.dk  / tlf. i Japan 08073467785
Lars Green Bach, svømning, tlf. 29206160, lgb@svoem.dk / tlf. i Japan 08074172216

Relevante hjemmesider:
Danmarks Idrætsforbund: www.dif.dk
Team Danmark: www.teamdanmark.dk
OL i Tokyo 2020: www.tokyo2020.org/en/
IOC: www.olympic.org